Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 czerwca 2020 r.
12:41

Po nawałnicy w Zamościu i okolicach. Uszkodzony dach szpitala, gałęzie spadały na samochody

Autor: Zdjęcie autora agdy
5 0 A A

Nietypowa akcja po nawałnicy w Chomęciskach Małych. Strażacy dostarczali agregat prądotwórczy, by można było wydoić krowy. W powiecie zamojskim są na szczęście tylko straty materialne. Ale strażacy nadal usuwają powalone drzewa i pomagają zabezpieczać budynki, które straciły dachy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Niemal w całym powiecie zamojskim mieliśmy mnóstwo zgłoszeń. Najwięcej na terenie gminy Zamość i w samym Zamościu. Do godz. 8 rano strażacy interweniowali 139 razy. Głównie to było usuwanie powalonych drzew i gałęzi. Na przykład w Zamościu na ul. Królowej Jadwigi zostały uszkodzone cztery auta. W bardzo wielu miejscach strażacy zabezpieczali budynki gospodarcze a także mieszkalne, które miały uszkodzone dachy – wylicza mł. bryg. Andrzej Szozda, oficer prasowy, KM PSP w Zamościu.

– Jestem pod wrażeniem działań strażaków, którzy dwie godziny pracowali przy naprawianiu uszkodzonego dachu budynku starej ortopedii. Gdy przeszła pierwsza fala burzy, z bardzo silnym wiatrem, porywy odgięły blachę. Ale już w nocy tak wszystko zostało zabezpieczone, że nie zaleje nam pomieszczeń na oddziale. Koło godz. 22 strażacy skończyli pracę. Sami byśmy sobie nie dali rady – mówi Mariusz Paszko, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. – Już szykujemy przetarg na wymianę całego dachu na tym budynku, bo trzeba to zrobić porządnie. Takie burze będą się powtarzać. Myśleliśmy o remoncie dachu, czwartkowa wichura przyspieszyła decyzję. W zeszłym roku mieliśmy problem, bo w czasie burzy połamało nam drzewa. Po przeglądzie te najsłabsze trzeba było niestety wyciąć o resztę zadbali fachowcy. Ale widzimy, że to dało dobry efekt, teraz zaledwie kilka gałązek poleciało – dodaje.

Jak wyliczają strażacy dużo zniszczeń było w Chomęciskach Dużych i Małych (gmina Stary Zamość). Budynki gospodarcze a nawet mieszkalne straciły dachy. W Chomęciskach Małych strażacy udzielali nietypowej pomocy właścicielom gospodarstwa, którzy hodują kilkadziesiąt krów. Wiatr uszkodził linię energetyczną, gospodarstwo zostało bez prądu a trzeba było wydoić krowy. – Na pewno są strażacy, którzy to potrafią, ale jednak nasza interwencja ograniczała się do dostarczenia agregatu prądotwórczego – wyjaśnia oficer prasowy KM PSP w Zamościu.

- We wsi słychać było jeden ryk, a myśmy nie mieli jak tych krów wydoić. Zdarzało się czasem, że nie było prądu godzinę, dwie, nawet pięć. Dzwoniłam, prosiłam i naprawiali. W czwartek była taka burza, że zerwało linię gdzieś koło godz. 18  i już wieczorem nie mogliśmy wydoić krów ani rano. A mamy ich 70 i nigdy się coś takiego nam nie zdarzyło. Dopiero strażacy przyjechali i bardzo nam pomogli. Bardzo im dziękuję – opowiada pani Urszula, która od 15 lat prowadzi rodzinne gospodarstwo. Miesięcznie do mleczarni tafia stąd 40 tysięcy litrów mleka. – Chyba musimy pomyśleć o własnym agregacie, to wydatek ale krowy muszą być dojone, zaraz mają zapalenie wymion, musi przyjeżdżać weterynarz. Wiatr zerwał jakieś kawałki dachu na budynku ale to nic, największy problem był ze zwierzętami – dodaje.      

Radecznica i Zwierzyniec to dwa miejsca w powiecie, gdzie nikt nie potrzebował żadnej pomocy.

Burze w woj. lubelskim 11/12 czerwca

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium